Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#51 2017-11-22 08:03:12

besix
Często się udziela

Re: tryb auto mini bio

Siemka kolego akukut
Nie chcę komentować tego co napisałeś o temperaturze startu pomp , ale uważam, że to nie jest dobre rozwiązanie , moim zdaniem start pomp powinien być na poziomie zadana minus histereza kotła.

Co do trybu auto i temperatury na kotle , to jeżeli grzejesz tylko CWU , wtedy do temperatury zadanej na CWU dodawany jest parametr Delta żródła i do takiej temperatury dąży kocioł.
Przy CO ,ta temperatura  jest zależna od parametru, który się nazywa współczynnik korekcji.
W instrukcji na ten temat jest niewiele , i opisany jest przypadek kiedy to współczynnik tylko obniża temperaturę, a on ją również podnosi i to tak jak w twoim przypadku znacznie.

Załóżmy, że masz tylko czujnik pokojowy i nie wykorzystujesz do pracy CO krzywej grzewczej ( brak pogodówki).
W ustawieniach Co masz taki parametr jak temperatura CO ustawiana ręcznie i ustawiony jest powiedzmy na 50 stopni , a współczynnik korekcji masz ustawiony na 10.
Teraz załóżmy jeszcze , że chcesz mieć w domu 22 stopnie a jest 20, ten współczynnik  korekcji o wartości 10, do każdego stopnia różnicy miedzy tym co chcesz mieć czyli 22, a tym co jest aktualnie, doda 10 stopni do tej zadanej na CO, czyli do ustawionych 50 stopni doda sobie 20 i do takiej temperatury będzie zmierzał kocioł.
Oczywiście w trakcie jak różnica między temperaturą w domu, a tą którą chcesz osiągnąć będzie malała,  współczynnik korekcji również będzie dodawał coraz mniej do tej zadanej na CO i po osiągnięciu w domu temperatury 22 stopnie współczynnik korekcji już nic nie będzie dodawał.
Jeżeli temperatura w domu przekroczy 22 stopnie , to współczynnik korekcji zacznie obniżać zadaną na CO , żeby nie przegrzewać chałupy.
Nie będę tu pisał o grzaniu CO w trybie pogodowym, bo za bardzo się zagmatwa .
Mam nadzieję , że trochę to się rozjaśniło smile

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#52 2017-11-22 08:24:38

akukut
Zaczyna się udzielać
Od: Dolnośląskie

hej,
dzięki za odpowiedź. Rozumiem już, o co biega w tej korekcji. On widzi powiedzmy 2 stopnie różnicy między zadaną a obecną i przy współczynniku korekcji 10 doda 20stopni. Później temperatura do której będzie dążyć, będzie się zmniejszać wraz ze zbliżaniem się do docelowej, zrówna się i "pójdzie" trochę w inną stronę, żeby utrzymywać w domu te 22. Czy jest jakaś optymalna wartość tego parametru korekcji?
Co do czujników u mnie to faktycznie nie mam pogodówki a jedynie pokojowy.

Kolejna moje pytanie jest związane również z trybem auto, na które nie umiałem znaleźć tu jasnej odpowiedzi na forum. Ustawiłem sobie powiedzmy temperaturę w domu na 22, piec więc działa ze zwiększoną mocą aż uzyska tą temperaturę i przy wyłączonej opcji STAŁA POMPA piec wyłączy pompkę CO, później całe ciepło będzie krążyć w zmniejszonym obiegu, aż przegrzeje piec i go wyłączy zgodnie z histerezą kotła. A co jeśli histereza na kotle jest na 20, i wcześniej temperatura w domu spadnie poniżej minimalnej wartości niż temperatura na piecu? Bo rozumiem, że piec kiedy zacznie się przegrzewać, to przechodzi na minimalną moc i minimalne spalanie.
Wiem, że dużo piszę, ale jestem dociekliwy smile

MiniBio10kW, brak bufora, brak pogodówki, czujnik pokojowy, kaloryfery z termostatami, podłogówka~30m2. Dom ~130m2 + garaż z 1 grzejnikiem, dom z pustaka ceramicznego, parterowy. Pellet-Gold Eco. Pierwszy sezon 2017/2018.

#53 2017-11-22 13:03:02

besix
Często się udziela

Dociekliwość to wbrew pozorom dobra cecha, sam też lubię wiedzieć , przestrzegam jedynie przed chamską dociekliwością , z jaką mieliśmy często tu miejsce i przez to też ciężko znaleźć wartościowe treści w chaosie wątków jaki się tworzył. Mam jednak nadzieję, że twoja dociekliwość jest zdrowa i nie będzie potrzeby wysyłać cię na przymusowy urlop.
Dobra wracamy do tematu smile Wartość współczynnika korekcji raczej powinieneś  dobrać sobie do swojej chaty czyli jeżeli masz dobrze ocieploną i długo trzymającą ciepło , to wystarczy niewielka wartość , bo palnik i tak sobie poradzi z delikatnym dogrzaniem , a po co szarpać się z nim skokami temperatur.
Przy takiej chałupie jak moja np, (drewno)  szybko się nagrzewa , ale też nie trzyma tak długo ciepła jak nagrzane mury , ustawiam sobie trochę większą wartość tego współczynnika , żeby szybko zagrzać i czekać na kolejną potrzebę grzania.
Ty musisz sobie dobrać to sam.

Jeżeli dobrze zrozumiałem twoje kolejne pytanie to, w trybie auto przy stałej pompie CO na NIE, sterownik po wygaszeniu palnika , czeka na polecenie od czujnika pokojowego , więc jeżeli temperatura w domu spadnie poniżej zadanej w harmonogramie czasowym , a temperatura na kotle nie spadła poniżej histerezy , to sterownik załączy  pompę CO i tu uwaga , pod warunkiem, że temperatura startu pomp na to pozwala.
Dlatego wcześniej pisałem o tej temperaturze startu pomp smile W przypadku kiedy start pomp będzie nie możliwy ze względu na ustawienia a na kotle nie spadnie temp poniżej histerezy to zrobi się tak zwany pat, czyli chata stygnie a palnik nie startuje , aż kocioł nie wystygnie.
Natomiast jeżeli instalacja wychłodzi kocioł poniżej histerezy , to sterownik uruchomi rozpalanie palnika.
Jeżeli chodziło o coś innego to pytaj śmiało tylko trochę bardziej obrazowo ( czytelniej )
Pozdrawiam

Palnik PB 16kW, wstawiony do tłokowca 17kW KMG-1, Dom 130 m2 "Kanadyjczyk" Instalacja grzejniki z głowicami term. CWU 140 l.

#54 2017-11-22 14:14:22

akukut
Zaczyna się udzielać

rozumiem, ustawię więc temperaturę załączania pomp kierując się Twoimi wskazówkami. Jeszcze jedno pytanie mam niekoniecznie związane z trybem auto, więc nie wiem, czy mam o to tu pytać, czy wrzucić w inny temat-chodzi o współczynnik podawania paliwa. Obecnie dla mojego kotła MiniBio 10kW mam ustawione chyba na 6,8, co powoduje, że 100% mocy jest przy 10kW. Zmniejszając go miałem sytuację, że na przykład już przy 8kW miałem niby 100% mocy. Rozumiem to i ustawiłem tak, jak kiedyś sugerowano chyba na tym forum-właśnie wspomniane 6,8. ALE ktoś pisał tutaj, że "manewruje" z podawaniem między 1,coś tam a 7,coś tam. Czy ten współczynnik powinien być ustawiony raz na zawsze? U mnie przy pracy kotła na minimalnych mocach 20% moc wynosi 2kW, a spalanie wynosi 0,4kg/h. Czy ktoś praktykuje zmniejszanie podawania, żeby uzyskać mniejszą moc kotła i mniejsze spalanie? Czy praca poniżej tej wartości ma sens i jest dobra dla kotła? Może w taką pogodę jak dzisiaj zamiast wyłączania kotła zmniejszyć jego moc? Bo przyznam, że moc kotła w 100% jest wykorzystywana rzadko, tzn przy rozpalaniau(choć też nie zawsze) i czasami przy podgrzewaniu CWU. W ogóle wg mnie automatyka działa dziwnie i nie zawsze tak samo-czasami podgrzewa z pełną mocą a czasami wolno z mniejszą mocą.
Dodam jeszcze, że nie mam bufora i dlatego wygaszanie pieca wiąże się później z dość długim podgrzewaniem podłogówki, której mam ok 31m2. Niby nie ma tragedii, ale mam małe dziecko raczkujące, które wchodzi na kafle i nie chcę, żeby chodził po zimnej podłodze. Bufora już nie zamontuję, bo mam małą kotłownię itd.

Ostatnio edytowany przez akukut (2017-11-22 14:23:39)

MiniBio10kW, brak bufora, brak pogodówki, czujnik pokojowy, kaloryfery z termostatami, podłogówka~30m2. Dom ~130m2 + garaż z 1 grzejnikiem, dom z pustaka ceramicznego, parterowy. Pellet-Gold Eco. Pierwszy sezon 2017/2018.

#55 2017-11-22 20:17:40

akukut
Zaczyna się udzielać

Hej. Dodam jeszcze jedno pytanie, ktore moze sie Wam wydawac glupie...ale podobno nie ma glupich pytan:) Skoro mam CWU w trybie czasowym, to znaczy, ze ,,zautomatyzowalem,, grzanie CWU. Jesli zrobie CO w tryb czasowy, to tez ,,zautomatyzowalem,, ogrzewanie domu...to do czego sluzy w takim razie tryb auto kotla? Czy tryby czasowe dla CWU i dla CO moga chodzic w trybie ciaglym pieca? Wg mnie odpowiedz jest taka-tak moga, ale tryb auto bardziej zoptymalizuje proces grzania i zalatwi za nas ,,bawienie sie,, z roznymi parametrami. Czy mam racje?

#56 2017-11-22 20:29:29

besix
Często się udziela

Trochę więcej tych pytań niż jedno , ale ok parametr podawanie max , bo o to zapytałeś, nazywając to współczynnikiem podawania paliwa , ustawia się różnie w zależności od trybu pracy kotła , powierzchni domu , temperatur zewnętrznych , wydajności podajnika , jakości pelletu, czyli indywidualnych potrzeb użytkownika.
W trybie auto ze stałą Pompą CO na NIE, podawanie max powinno zapewnić dość płynny przyrost temperatury bez wielokrotnego załączania i wyłączania pomp, a jego duża wartość nie ma aż tak dużego znaczenia jak np w trybie ciągłym.
W trybie ciągłym kiedy kocioł pracuje przy stałej temp zadanej  ustawienie zbyt wysokiego podawania max, będzie prowadzić do przegrzewania kotła nawet przy najniższych mocach, natomiast zbyt mała wartość podawania spowoduje ciągłą pracę na max i problem z osiąganiem temp zadanej, więc w tym trybie , parametr ten powinien być dobrany dość precyzyjnie do potrzeb budynku i wymagań użytkowników.
Trybu auto ze stałą pompą na TAK nie używałem , ponieważ zalecany jest do pracy z zaworami wyposażonymi w siłowniki i czujniki pogodowe, a takowych nie posiadam.
Jeżeli masz podłogówkę , która nie lubi przerw w grzaniu i na dodatek szkraba , który raczkuje , to zastanowił bym się na twoim miejscu nad trybem ciągłym.
Dobierz sobie podawanie max trochę wyżej niż jest przy 20% przy tych 2kW ustaw zadaną tak żeby powrót był powyżej 45 stopni i niech sobie pyrka cały czas . Przyjdą mrozy zwiększysz podawanie , dobierzesz wiatr i tyle.

#57 2017-11-22 20:40:30

akukut
Zaczyna się udzielać

Nie zrozumialem Twojego ostatniego zdania o tych 20%. Czyli ze powinienem jeszcze zmniejszyc podawanie na niskie tzn na takie, zeby piec pracowal na jeszcze nizszych obrotach niz 2kW? Wtedy bym faktycznie nie mial wylaczania pieca tylko takie pyrkanie. Faktycznie jak ustawie zawor 4D, zeby miec zapewniony powrot min 45C, to nawet przy bardzo niskiej mocy mam zabezpieczony kociol przed korpzja i poceniem.

#58 2017-11-22 21:09:00

besix
Często się udziela

akukut napisał:

Nie zrozumialem Twojego ostatniego zdania o tych 20%. Czyli ze powinienem jeszcze zmniejszyc podawanie na niskie tzn na takie, zeby piec pracowal na jeszcze nizszych obrotach niz 2kW? Wtedy bym faktycznie nie mial wylaczania pieca tylko takie pyrkanie. Faktycznie jak ustawie zawor 4D, zeby miec zapewniony powrot min 45C, to nawet przy bardzo niskiej mocy mam zabezpieczony kociol przed korpzja i poceniem.

W tym zdaniu zaproponowałem zmniejszenie mocy palnika do takiej wartości, która wystarczy do ciągłej pracy bez przegrzewania , które prowadzi do niekontrolowanych wygaszeń palnika, a te w trybie ciągłym nie są efektem pożądanym.
Ponieważ nie znam ani powierzchni domu , ani kaloryczności i jakości pelletu , oraz wydajności twojego podajnika ( paliwo test ) , to zaproponowałem odczytanie z podglądu palnika wartości podawania przy mocy minimalnej np 1,4 dodać do tego drugie 1,4 i ustawić podawanie max na 2,8 , wtedy twoje 100% mocy będzie około 6 kW  zakładając wydajność podajnika 9kg/h i wartość opałową pelletu na poziomie 4,9.
Do takich ustawień pewnie trzeba będzie zmniejszyć ilość powietrza i cieszyć się , że dziecko smiga po ciepłych kaflach.

Ostatnio edytowany przez besix (2017-11-22 21:16:25)

#59 2017-11-22 21:41:42

akukut
Zaczyna się udzielać

akukut napisał:

Hej. Dodam jeszcze jedno pytanie, ktore moze sie Wam wydawac glupie...ale podobno nie ma glupich pytan:) Skoro mam CWU w trybie czasowym, to znaczy, ze ,,zautomatyzowalem,, grzanie CWU. Jesli zrobie CO w tryb czasowy, to tez ,,zautomatyzowalem,, ogrzewanie domu...to do czego sluzy w takim razie tryb auto kotla? Czy tryby czasowe dla CWU i dla CO moga chodzic w trybie ciaglym pieca? Wg mnie odpowiedz jest taka-tak moga, ale tryb auto bardziej zoptymalizuje proces grzania i zalatwi za nas ,,bawienie sie,, z roznymi parametrami. Czy mam racje?

A czy ktoś może odpowiedzieć na moje powyższe pytanie, które mnie trapi, aż spać nie mogę?smile No może aż tak źle nie jest z tym spaniem smile

#60 2017-11-25 11:32:55

marecki
Często się udziela
Od: Siedlce

Sam sobie odpowiadasz na pytanie. Masz tryb auto i tryb czasowy noc i dzień i dwie temperatury.

Kwadrat 216m, 142 użytkowej. Parter tylko podłogówka 91m, góra 4 grzejniki. Łazienki góra/dół grzejniki "drabina" + podłogówka. Garaż 2 małe grzejniki. Ściany 24 nośna - 2x5 styro - 12 osłonowa. Okna w warstwie izolacji. Podłoga dół 2x6 styro, strop 2x5. MB10 luxury 10kW + kominek wodny 14kW.

Stopka forum