Strona zamówień części - firma Kostrzewa Sp.j.

Pellets.com.pl - FORUM - Olej opałowy zamień na pelety. Palniki na pellety, kotły na pellety, piece na pelety, kotły co, piece co, pelety, pellet.

Forum - pellets.com.pl - Obniż koszty ogrzewania olejem opałowym, wybierz pellety. Pellety, pelet, pellets, kotły co, piece co, palnik na pelet, palnik na pellet, kocioł na pellet, piec na pellet, olej opałowy, olej opałowy cennik

Nie jesteś zalogowany.

#1 2018-06-21 15:58:20

spooknienty
Zaczyna się udzielać

Częstotliwość rozpalania kotła w trybie lato

Witam.
Mam problem i nie bardzo wiem jak go rozwiązać. Mianowicie kocioł pracujący w trybie lato (i automatycznym) rozpala się w sytuacji kiedy temp CWU jest w zakresie histerezy CWU. Zauważyłem że ma to  związek z histerezą kotła. Np kiedy zadana CWU jest 50 stopni, a czujnik pokazuje 48 stopni CWU (histereza cwu 10stopni) to kocioł potrafi się rozpalić tylko dlatego że ma 50 stopni a zadana jest 60. To zachowanie nie powinno mieć miejsca w trybie automatycznym a mimo to się tak dzieje. Czy ktoś zna ustawienie, które może być odpowiedzialne za zmianę tego stanu?

#2 2018-06-21 19:14:13

darecki
Często się udziela
Od: Warmia

Re: Częstotliwość rozpalania kotła w trybie lato

spooknienty napisał:

... kocioł potrafi się rozpalić tylko dlatego że ma 50 stopni a zadana jest 60. To zachowanie nie powinno mieć miejsca w trybie automatycznym a mimo to się tak dzieje. Czy ktoś zna ustawienie, które może być odpowiedzialne za zmianę tego stanu?

A może tak najpierw... kolega poda wszystkie ustawienia kotła oraz C.W.U., żeby wiadomo było z czym mamy do czynienia?
Gdyż takie wyrywkowe podawanie pojedynczych danych, nie daje pełnego obrazu sytuacji... więc szkoda czasy na wymyślanie rozwiązań, bez posiadania szczegółowej wiedzy na temat zastosowanych ustawień...

Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#3 2018-06-21 20:41:28

spooknienty
Zaczyna się udzielać

Mogę podać co zechcesz, tylko nie wiem co kolega potrzebuje wiedzieć...
Wątpię aby ustawienia nadmuchu i podawania miały wpływ na problem, który u mnie występuje.
Ale ok:
Ustawienia CWU:
Temp zadana 50 st
Tryb pracy - priorytet
Histereza zasobnika 10
Dezynfekcja - wył
Obniżenie nocne tak, o 15st od północy do 5 rano
Obniżenie pompy cyrkulacyjnej tak samo

Ustawienia kotła :
Temp zadana 60
Źródło palnik pellet
Tryb regulacji FL3
Harmonogram wył
Tryb lato wł
Tryb pracy automatyczny
Ochrona powrotu zawór 4d
Min temp powrotu 40
Histereza 5
Min temp kotła 55
Max temp kotła 80
Wybór termostatu uniwersalny
Histereza kotła 10
Wyłączenie pompy od termostatu on

Ustawienia CO i CWU
Temp załączenia pompy co 45
Postój pompy CO podczas ładowania CWU 0min
Czas postoju CO od termostatu 0min
Czas pracy CO od termostatu 0 sek
Min temp zadana CWU 20st
Maks temp zadana CWU 60ST
podwyższenie temp kotła od CWU i mieszacza 10 st
Wydłużenie pracy CWU 10min
Czas postoju pompy cyrkulacyjnej 20min
Czas pracy pompy cyrkulacyjnej 150sek
Temp startu pompy cyrkulacyjnej 30st
Wymiennik ciepła nie

Jak coś jeszcze potrzebne to dopiszę

#4 2018-06-21 21:22:59

darecki
Często się udziela

spooknienty napisał:

...
Wątpię aby ustawienia nadmuchu i podawania miały wpływ na problem, który u mnie występuje...

A gdzie ja napisałem, że ustawienia "nadmuchu i podawania", mają wpływ na rozwiązanie takiego problemu, czy może nawet błędu oprogramowania, które w przypadku regulatorów Pluma jest chaotyczne i mało logiczne...

Wyraźnie pisałem, że najistotniejsze są ustawienia kotła i C.W.U.

Ale teraz może dopiszę, że jeszcze ważniejsza jest orientacja w temacie użytkownika, który zarządza oprogramowaniem...
A z tym, chyba najlepiej nie jest.

P. S.
Jeśli uważasz, że to jest komplet ustawień, to gdzie są w takim razie ustawienia obiegu C.O.?

P.S.2

spooknienty napisał:

Mogę podać co zechcesz, tylko nie wiem co kolega potrzebuje wiedzieć...

... Jak coś jeszcze potrzebne to dopiszę

Jeśli więc możesz dopisać... to sprawdź i napisz, czy ustawienie trybu "letniego", skutkuje  całkowitym zamknięciem mieszacza na obieg grzewczy...
Tak na początek ;}

Gdyby nawet oprogramowanie regulatora zawierało błędy... co w przypadku sterowników Pluma nie jest niczym wyjątkowym... to można w prosty sposób, doprowadzić do ograniczenia "częstotliwości rozpaleń kotła", a raczej palnika smile zmieniając kilka ustawień kotła właśnie... a w ustawieniach dotyczących C.W.U. także korekta byłaby wskazana...

P.S.3
Czy jest kolega pewien, że podczas grzania C.W.U. nie dochodzi do przekroczenia "górnej" histerezy kotła?
Gdyż to, co kolega opisuje, może być przyczyną  takich właśnie niedomagań, będących skutkiem źle oprogramowanego sterownika...

To także chcę wiedzieć wink

Ostatnio edytowany przez darecki (2018-06-22 11:46:20)

Zestaw Pellets 100-16 kW z palnikiem Platinum Bio v02 + regulator IgneoTouch z modułem BIG oraz Lambda + VideRoom i VideNet. Zawór 4D z siłownikiem Afriso ARM 343, zarządzany sterownikiem Tech ST-431N. Komin zakończony regulatorem ciągu SmartFlow. Dom nieocieplony 185 m2 (same grzejniki bez termostatów). Bojler 140 litrów z zaworem termostatycznym 3D obniżającym temp. wody użytkowej.

#5 2018-06-22 11:53:53

darecki
Często się udziela

Może kolega, założyciel wątku, wypowiedzieć się, odpowiadając przynajmniej na ostatnie pytanie z poprzedniego posta?
Gdyż w przypadku przekraczania "górnej" histerezy kotła, rozwiązanie problemu jest banalnie proste...

Ostatnio edytowany przez darecki (2018-06-22 11:54:27)

Stopka forum